• مازندران، بابل، جاده گنج افروز، بابلکنار ناحیه صنعتی درونکلا شرقی
 • info@kkzm.ir
 • 01132535101

آفات برنج

آفات برنج

کرم ساقه­خوار برنج

عامل آفت­زدگی

کرم ساقه خوار یک نام کلی است که به تمامی لاروهای حشرات و بندپایانی گفته می شود که از ساقه گیاهان باغات و مزارع تغذیه می کنند و آنان را از بین برده یا غیر قابل استفاده می­کنند.

اکثر این آفات از مغز چوب پنبه ای ساقه درختان میوه (بخصوص درخت گردو) و یا محصولات کشاورزی(برنج و نیشکر) تغذیه می­کنند. آنها در تنه اصلی و شاخه­های درختان میوه کانال­هایی تولید می­کنند و موجب عدم تغذیه گیاه می­شوند.

علائم آفت کرم ساقه­ خوار برنج

با حمله کرم ساقه­خوار به گیاه جوان ابتدا برگ میانی آن‌ها زرد شده و کم کم خشک می‌شود. حمله در این مرحله در برنج­های زودرس بیشتر از برنج­های دیررس می­باشد. و علاوه بر آن ارقام دیررس توانایی بیشتری برای ترمیم دارند.

در صورتی که آفت در زمان گل دادن و خوشه کردن به گیاه حمله کند دانه در خوشه تشکیل نشده و باعث خشکی خوشه می‌شود (اصطلاحا آن را white heads می‌نامند) و از رایج­ترین نشانه­های حمله این آفت است. اگر دانه به این آفت آلوده شود باعث لاغری و شکنندگی دانه می‌شود.

زاد و ولد در سالهایی که بارندگی بیشتر از سال‌های گرم و خشک باشد و هوای ابری و بارندگی در ماه‌های اردیبهشت, خرداد, تیر و مرداد ادامه داشته باشد زیاد می‌شود و جمعیت آفت به شدت زیادی طغیان می‌کند.

کیمیا کاران زرین مامطیر

راه­های پیشگیری و کنترل کرم ساقه­خوار برنج

خزانه را به صورت مرتب کنترل کنید و اگر تخم ساقه خوار برنج را بر روی گیاهی دیدید سریعا آن را از خرانه خارج کنید و نشاء نزنید.

در مرحله وجین، در صورت مشاهده بوته ها و پنجه های آلوده در زمین آنها را خارج کنید.

ارقام پر محصول را برای کاشت انتخاب کنید چرا که در صورت آلوده شدن امکان ترمیم و جبران محصول را دارند.

کود ازته را به یکباره به زمین ندهید. آن را در ۳ مرحله تقسیم کنید. یکباره دادن کود ازته به زمین موجب می­شود رشد گیاه افزایش یابد و در نتیجه بافت­های نرم و قابل نفوذ آن بیشتر شوند و کرم ساقه­خوار به راحتی بتواند در گیاه نفوذ کند.

از گونه های مقاوم به بیماری کرم ساقه خوار استفاده کنید.

بعد از برداشت محصول، ساقه های برنج باقی مانده را شخم بزنید.

تناوب کاشت: کشت گیاه دیگر بعد از برداشت برنج (کاشت شبدر)

کنترل بیولوژیکی توسط باکتری Bacillus thuringiensis و قارچ beauveria brassiana

کنترل شیمیایی توسط سم­های دیازینون و پادان و فیپرونیل

سرخرطومی برنج

عامل آفت­زدگی

عامل این بیماری سوسکی است با بدن کشیده، تخم مرغی، سیاه رنگ و روی آن دارای پولک­های خاکستری روشن است. شاخک­ها باریک و در نزدیک به انتهای خرطوم به آن متصل بوده و دارای رنگ قرمز متمایل به زرد است. لاروها بدون پا بوده و سفیدرنگ است. حشرات بالغ شبها از برگها و روزها در پای بوته از ساقه تغذیه می­کنند و خسارت اصلی آفت مربوط به لارو آن و روی ریشه و داخل طوقه برنج می­باشد.

علائم آفت سرخرطومی برنج طرز تغذیه حشره کامل بدین ترتیب بوده که سوسکها شبها خود روی برگها رسانده و از پارانشیم آنها تغذیه می نمایند، در نتیجه روی برگها خطوطی زرد رنگ به بزرگی ۱۰-۵ میلیمتر به وجود می­آید. علاوه بر این در روز بطور تجمع در اطراف ساقه های برنج جمع شده و از خارج ساقه شروع به تغذیه می نمایند، به طوریکه پس از مدت ۱-۲ روز ساقه ها از همان محل تغذیه سرخرطومی­ها خم شده بر زمین خواهند افتاد.خسارت عمده اين حشره در درجه اول مربوط به لارو آنست اما خود حشره كامل نيز در طول زندگي از دانه تغذيه مي­كند. پشه برنج نه تنها به برنج بلكه به تمام غلات انباري مانند گندم ، جو ، ذرت ، چاودار ، و غيره حمله مي كند و همچنين مي تواند از آرد و سبوس نيز تغذيه كند ولي در اين صورت قادر به توليد مثل نخواهد شد.

کیمیا کاران زرین مامطیر

راه­های پیشگیری و کنترل سرخرطومی برنج

رعایت تناوب زراعی و آیش گذاردن زمین مؤثرترین روش مبارزه علیه سرخرطومی برنج می­باشد.

شخم، چون لاروهاي سرخرطومی ریشه برنج زمستان را بصورت لارو در خاك به سر می­برند بنـابراین شخم بعد از برداشت محصول در تقلیل تعداد لاروها بسیار مؤثر است.

مبارزه شیمیائی علیه حشرات با استفاده از تیودان 25% ، نواکرون و یا لیندین25%

کرم برگ­خوار برنج

عامل آفت­زدگی

کرم برگ­خوار سبز برنج را با نام نارانگا (Naranga) نیـز مـی­شناسـند. ایـن حـشره از آفات درجه دوم در زراعت برنج محسوب می­شـوند.کـرم برگ­خـوار سـبز بـرنج زمـستان را بصورت شفیره در غلاف و بقایـاي بوتـه هـاي بـرنج و یـا روي خـاک مزرعـه مـی­گذرانـد. ازاواسط فروردین ماه تا اوایل اردیبهشت ماه حشرات کامل (پروانه) از شفیره هـاي زمـستان گذران خارج می­شوند. بعد از تخم­گذاری و سپس رشد جنینی و خروج لاروها از تخم, لاروهـاي سـنین پـائین­تـر بـا تکان دادن بوته­هاي برنج به زمین ویا در سطح آب مزرعه افتاده و با حرکات کرمی شـکل، خود را به دیگر بوته­هاي برنج می­رساند.

علائم آفت کرم برگ­خوار برنج

لاروهاي تفریخ شده از تخم در نزدیکی نوک برگ و تعداد کمـی هـم نیـز در قـسمت قاعده برگ مسقر شده و از پارانشیم برگ تغذیه می­کنند. لاروهـاي ایـن شـب پـره پـس از خروج از تخم ابتـدا از پارانـشیم بـین رگبـرگهـاي گیـاه بـرنج تغذیـه نمـوده، بطـوريکـه لاروهاي سن دوم کناره­هاي برگ را خورده و بصورت کنگره­اي تبدیل می­شود و در سنین بالاتر و خسارت شدیدتر لاروها از دو طرف پـایین کنـاره هـاي بـرگ تغذیـه کـرده و فقـط رگبرگ اصلی آنرا باقی می­گذارند. این آفت در اثر تغذیه از حاشیه و پهنک بـرگ باعـث اختلال در فرآیند فتوسنتز می­گردد.

کیمیا کاران زرین مامطیر

راه­های پیشگیری و کنترل کرم برگ­خوار برنج

کود ازته را به یکباره به زمین ندهید. آن را در ۳ مرحله تقسیم کنید.

کنترل بیولوژیکی توسط زنبــور پارازیتوییــد

مبارزه شیمیایی با استفاده از حشره­کش­های مجاز مانند فنیتروتیـون و فیپرونیـل 0.5 درصـد

ارتباط با ما:

درس دفتر مرکزی :

تهران خیابان شهید بهشتی- خیابان قائم مقام فراهانی،کوچه ششم، پلاک 6-طبقه 3

تلفن تماس :

021-8795

فکس :

021-88715459

آدرس کارخانه :

مازندران بابل جاده گنج افروز بابلکنار ناحیه صنعتی درونکلا شرقی

تلفن تماس :

011-32535101-3

فکس :

011-32535104

ایمیل :

Info@kkzm.ir

مقالات


آفات برنج

آفات برنج

آفات پسته

آفات پسته

بیماری مرکبات

بیماری مرکبات

بیماری ­های خیار

بیماری ­های خیار

قارچ کش

قارچ کش

کنه کش

کنه کش

دسته بندی


  پروژه ها


  اطلاعات تماس


  ساعات کاری


  شنبه
  8:00 تا 16:00
  یک شنبه
  8:00 تا 16:00
  دو شنبه
  8:00 تا 16:00
  سه شنبه
  8:00 تا 16:00
  چهار شنبه
  8:00 تا 16:00
  پنج شنبه
  8:00 تا 14:00
  جمعه
  تعطیل